Intensiv flygeopplæring for terneungene i Havn som nå er ca. 4 -5 uker gamle.
Snart er de klare for avgang, men de må nok øve litt til før de flyr til sine destinasjoner på den Sør- og Vest-afrikanske kysten, eller like til Antarktis.
Ingen av trekkfuglene reiser lenger enn ternene. Etter en kort hekkeperiode på vår nordlige halvkule med mye lys og næring, er det på tide å dra. Vi har hørt i media at sjøfuglene ikke har hatt så gode matforhold , og at livsgrunnlaget deres er i ubalanse.
Ternen er den trekkfuglen som nyter mest dagslys i årets løp, og de har faktisk sommer hele året. Den må jobbe eller fly langt for å kunne nyte dette godet Den lille fuglen må nemlig tilbakelegge årlig en strekning på omkring ca. 35000 km . Det er ganske imponerende !
I Havn flyr ternene for tiden på kryss og tvers og stuper om kapp, og ungene er begynt å være med på livets alvor. Noen av dem er litt tilbakeholdne for omverden ,men noen vingeslag over vannflaten blir det, for så å setter seg på berget igjen. Om litt blir de matet av foreldrene sine.. Terneungene er rundt 4-5 uker gamle nå
Til sammen er det nå blitt bortimot 40- 50 fugler som stortrives der nede. De er et syn når de driver på med flyakrobatikken sin og akkompagnere seg selv med sine kjente ” kriende” skrik.
Håper vi får en større flokk tilbake neste sommer, til et nytt –sommereventyr i Havn!
Saksa frå http://www.fitjarposten.no